Show Schedule

In accordance with our Alliance with NSBA, beginning 2021 we have adapted their new score sheet for longe line. A copy is available on the forms page. 

Some shows will be able to offer on-site services such as accepting IBHA registrations 

and height verification (measuring) of unregistered miniature horses. 

Please check with the show secretary to see if these services will be available.

 

Please visit the Show Services page for the list of qualified individuals to perform these services at shows.

Please check this page periodically for show status updates due to CDC recommendations regarding COVID-19

2021 IBHA APPROVED SHOWS:

May 8 - Horseheads, NY                                             8:00AM

Judge: Michelle Nyberg, NY

Winning Weekend Equine Events

 

May 8 & 9 - Jefferson, WI                                            7:30AM

Split/Combined

Judges: Mary Ann Fielitz, OH; Kerri Kyle, IL 

Cindy Butler, IL & Tina Langness, WI

www.wibuckskin.org

May 22 & 23 - Rochester, IN                                       7:30AM

Split/Combined

Judges: Amy Franks, MI; Sid Larson, WI

Tammy Lickliter, OH & Margaret Morgan, IN

www.indianabuckskin.com

May 29 & 30 - Delaware, OH                                       8:00AM

5/29 Todd Foltz, WI & Paula Gatewood, KY

5/30 Dennis Clement, OH & Mark Smith, OH

ohiobuckskins.org

May 29, 30 & 31 - Peoria, IL                                        8:00AM

5/29 Laurie Kristoff, IL & Margaret Morgan, IN

5/30 Jill Paxton, IA & Rick Walters, OH

5/31 Burton Butler, IA & Roger Howe, IA

www.illinoisbuckskin.wixsite.com/isba 

Jun 5 & 6 - Centrevile, MI                                           8:00AM

6/5 Todd Foltz, WI & Butch Watson, AK

6/6 Mark Smith, OH & Dawn Scully, WI

glbahorse.org

Jun 19 & 20 - Black River Falls, WI                           7:30AM

6/19 Jean Hommel Kesler, SD & Teresa Palmer Visser, SD

6/20 Ginny Larson, MN & Scott McFarland, HI

www.uppermidwestbuckskin.com

July 3, 4 & 5 - Peoria, IL                                              8:00AM

7/3 - Carole Dunbar, IL & Kerri Kyle, IL

7/4 - Paul Adix, IA & Amy Franks, MI

7/5 - Cindy Butler, IL & Mona Prater, MO

www.illinoisbuckskin.wixsite.com/isba 

Jul 3 & 4 - Springfield,  OH                                         8:00AM

7/3 Steve Carter, OH & Emily Spray, IN

7/4 Wayne Hipsley, KY; Robert Milks, MI & Laura Parsons, MI

ohiobuckskins.org

July 10 & 11 - Black River Falls, WI                           7:30AM

7/10 Dan Grunewald, WI; Jenny Duda Lagrange, FL & Dawn Skully, WI

7/11 Margaret Morgan, IN & Claire Purdy, TX

www.uppermidwestbuckskin.com

July 17 & 18 - Jefferson, WI                                        7:30AM

Split/Combined

Judges: Ann Joned, GA; Dennis Mason, KY

Teresa Visser-Palmer, SD & Butch Watson, AR

www.wibuckskin.org

Aug 14 & 15 - Black River Falls, WI                           7:30AM

8/14 Mary Ann Fielitz, OH & Kerri Kyle, IL

8/15 Mike Adams, IL & Sid Larson, WI

www.uppermidwestbuckskin.com

Aug 27, 28 & 29 - Jefferson, WI                                  7:30AM

8/27 Kathy Findlay, WI; Amy Franks, MI & Dale Timmermann, IL

8/28 & 29 - Split/Combined -Teresa Adkins, ME; Tammy Braham, PA

Jill Paxton, IA & Angie Reichert, FL

www.wibuckskin.org 

Aug 28 & 29 - Centrevile, MI                                       8:00AM

8I28 Kathie Crowley, MI & Dennis Mason, KY

8/29 Mike Adams, IL & Stephanie McConnell, IN

glbahorse.org

Sep 4, 5 & 6 - Peoria, IL                                               8:00AM

9/4 Mike Adams, IL & Nell Tekampe, WI

9/5 Jacqueline Carter, OH & Steve Carter, OH

9/6 Larry Cline, IN & Emily Spray, IN

www.illinoisbuckskin.wixsite.com/isba 

Oct 9 & !0 - Peoria, IL                                                  8:00AM

10/9 Dennis Clement, OH & Stephanie McConnell, IN

10/10 Carol Craig, IN & Sid Larson, WI

www.illinoisbuckskin.wixsite.com/isba